Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náš pohled na chov

Tento článek by se měl stát námětem k zamyšlení, rozhodně není jeho cílem někoho urazit s jeho chovatelským záměrem.

Plemeno Border kolie jsme nezačali chovat pro jeho „módnost“, naopak nás oslovila jeho inteligence, vytrvalost, preciznost jejich výkonů. V žebříčcích hodnocení jednotlivých plemen zaujímá právem první místo.

Začínali jsme jako výcvikáři psů (dnes je moderní výraz trenér psů). Výcvik psů pro nás byl vším, skládali jsme ty nejvyšší zkoušky. V průběhu let jsme však pochopili, že pes nemusí být nutně určený k výcviku nebo práci. Trendem posledních několika let je pes jako přítel, kamarád, společník. Proč tedy nechovat psy lahodící oku při zachování povahových vlastností.

Před několika roky se chov psů "rozdělil" na psy pracovní a exteriérové. Jedni chovatelé upřednostňují ty linie, jiní jiné ... Rozhodně nemáme žádný problém s pracovními liniemi, sportvní linie jsou však tím největším zlem, co to plemeno mohlo potkat. Z genetického hlediska se dědí exteriér a vlohy. Opravdu se nedědí vrcholové zkoušky, stejně tak jak se nedědí titul Grand šampiona.

Proč mít doma "pracáka", jehož rodiče se chlubí vlohami pro pasení ovcí, když takovýto kamarád bude po vás vyžadovat spoustu času na pohyb a ovci za celý život ani nezahlédne?

Naopak v exteriérových chovech získáte kamaráda pro běžný život, možná klidnějšího, který ovšem se velmi rád zúčastní jakékoliv vycházky, zacvičí si a splní vaše přání ... Jsou například vhodnější na canisterapii.

Dnes je moderní agility, frisbiee, canicross, treibball, obedience, flyball, dogdancing, triatlon, coursing a mnoho dalších … Na všechny tyto vaše „zábavy“ se hodí oba typy psů, je však  třeba se rozhodnout, jestli chceme daný sport dělat na vrcholové úrovni nebo to pro vás i psa má být zábava, relax, odreagování … Ať již se rozhodnete jakkoli, vždy je lepší mít psa, který lahodí oku a kterého Vám i neznalý člověk pochválí …

Záměrně jsem vynechala jeden obor kynologie, který má svá specifika. A tím oborem je show, výstavy psů. Samozřejmě, na výstavu můžete s jakýmkoli psem s průkazem původu, rozdíl je ten, ze kterého konce startovního pole chcete dění sledovat, jestli Váš pejsek nebo fenka bude patřit mezi vítěze a vynikající jedince nebo bude rád za dobré ocenění a bude vás těšit na duši hezky strávený čas.

Dnes zcela běžně vidíme, že „exteriéroví“ jedinci se zúčastňují všech sportovních událostí s velmi pěknými výsledky.

Záměrem tohoto článku není poškodit jednu či druhou skupinu chovatelů, má vám dát jen návod k zamyšlení, co od svého kamaráda vlastně očekáváte. Naše chovná stanice patří do skupiny chovatelů u kterých důraz je kladen na exteriér.

... a pokud máte zájem o pasení ovcí, určitě se poohlédněte mezi ISDS psy. To co nabízejí a hlavně jaké jsou u nich záruky a vše o jejich chovu je velmi pěkně popsáno na jiných stránkách..

dsc_0554.jpg

 

Náš pohled na chov 2 – pokračování.

Ano, nesešel se ani rok s rokem a mě nezbývá než reagovat na spousty záměrně šířených polopravd ale hlavně našich vlastních zkušeností s border koliemi. A začnu tam, kde jsem skončil – u výstav.

Je za námi celá další výstavní sezóna, kterou naše fenka Donna z poloviny objezdila bez kvalitní dlouhé srsti (nebo jak se říká bez kabátu) v důsledku velmi silného „hárání“ na jaře.  Na její  výstavní ocenění to však nemělo žádný vliv – celé její výstavní výsledky jsou na její stránce. Tímto nás jen přesvědčila o svojí  kvalitě a vzala „vítr z plachet“ všem vystavovatelům, kteří jako hlavní argument svého špatného výstavního ocenění mají argument „chlupatých koulí“, tzn.  že pod dlouhou srst se skryjí  veškeré vady.  Velmi by mne zajímalo, o jakých vadách to vlastně mluví … O těch šílenostech jako je přestavění zadní části těla (pánve), strmému úhelní všech končetin, přehnaně světlé oko, netopýřích uších,  nestandardním  zbarvení (byť ona 50% hranice barvy je asi dodržena),  které se objevují  u tzv. „sportovních  linií“ ? Ano, pořád se bavíme o BOC a jediném platném standardu. NIC z tohoto se u „chlupatých koulí“ neobjevuje  a  nebo jen velmi  výjimečně, proto že právě ony jsou pod drobnohledem exteriérových rozhodčí a každý z nich velmi pečlivě zkoumá celou jejich kostru pohmatem.

Naopak tzv. „sporťáci“ se na výstavě neobjeví za celý život, proto že by odešli se známkou VD, ale spíše jen D!!!  A takoví  jedinci  jsou  předvedeni na bonitaci, uchovněni a hlavně se na nich dále chová další generace.  Za tuto kvalitu chovného materiálu nese plnou odpovědnost poradce chovu. Chovatel pak nese odpovědnost za výběr rodičovského páru další zplozené generace.

Ano, každý máme svého mazlíka, parťáka, člena týmu, kterého bezmezně milujeme … Ovšem něco zcela odlišného je „náš pes“a chovný jedinec  –  na kterého jsou kladeny požadavky jak exteriérové, povahové a zdravotní,  které vedou ke zkvalitnění chovu, plemene …

Dalším velmi zajímavým argumentem, který nás zaujal  bylo to, že BOC byly šlechtěny pro práci, nikoli pro výstavy … SUPER, ANO – konečně to někdo řekl … A já k tomu jen dodám – ať mají třeba jen tři nohy, jedno ucho – ALE AŤ DĚLAJÍ !!!  Když pes z „sportovní  linie“ ve třech letech nemá složenou ani jednu zkoušku, na mnohých videích vidíme, že pes (fena) se ovcí  bojí, natož aby je pásl, na bonitaci se bojí sám sebe nebo všeho v okolí  – tak nějak pojem  „sportovní  pes“ pokulhává …

No a samotní chovatelé „sportovních  linií“ tomu všemu nasadili korunu, když svoje feny začaly krýt exteriérovými psy, aby odchovy „vylepšili“. Co k tomu dodat … Snad jen to, že takový  krevní  koktejl není  zárukou vůbec ničeho, natož všestranného vyrovnaného  psa  …

Co z celého povídání plyne?  Nový zájemce o štěně BOC by si měl velmi pečlivě prostudovat rodičovský pár jejich budoucího psího kamaráda, případně si zjistit reference o chovateli…  Největší chybou se může ukázat zvolení štěněte po psovi kamarádky. („Vždyť on je tak super …“) V nabídce našich chovatelských stanic jsou k zamluvení jak povahově vyrovnaní jedinci, tak i „neřízené střely“, „pošuci“,  „hyperaktivní blázni“, rakety  atd.   (podle vyjádření majitelů daných zvířat …)

Budoucím majitelům našich odchovů přeji prožití šťastných chvil s našimi štěňaty … Pevně věříme, že po nějakém čase nám dají ve všem za pravdu … A jaké majitele našich odchovů hledáme? Přiměřeně aktivní,  ale především lidi milující svého psa stejně tak, jako on bude oddán jim. Pokud mezi jejich priority budou patřit výstavy stejně jako pro nás, rozhodně naše zkušenosti uvítají,  budou mít v rukou štěně, které po rodičích bude patřit k tomu nejlepšímu, co je v kruzích na výstavách vidět …   Pokud to bude agility, obedience, případně další psí sporty  - jsme schopni poradit sami, případně nasměřovat na kvalitní vedení …

Co říct závěrem …

Proč jsme sepsali tyto články a umístili je na svoje stránky?  Hlavně proto, aby výběr chovné stanice a hlavně pak Vašeho štěněte pro Vás nebyl zklamáním. Jednak Váš pes s Vámi bude žít docela dlouhou dobu (určitě více jak 12 let ...) a také se v dnešní době jeho koupě, výživa, očkování, případně další veterinární zákroky rovná velmi zajímavé investici, tak se jedná i o časovou náročnost, kterou je dobré zvážit …

…  pokud  se v tomto článku někdo poznal, měl by odložit svoje emoce a vzít rozum konečně do hrsti.  Vždyť zájmy plemene by měly být nadřazen  všem osobním zájmům …  Stejně tak, jak se říká, že je pasení a pasení, stejně tak jsou chovatelé a chovatelé …

Pokud to někdo vidí jinak, je to opravdu jen a jen jeho problém …